Sosyal Medyanın Bireysel Kullanıcılar Üzerindeki Olumsuz Etkileri!

Sosyal Medyanın Bireysel Kullanıcılar Üzerindeki Olumsuz Etkileri!

Gün geçmiyor ki, Sosyal Medya’da yeni bir konu “TT” olamasın, yeni biri hakkında olumlu veya olumsuz abartılı yorumlar yapılmasın ya da markalar açısından yeni bir kriz patlak vermesin.

Sosyal Medya’ya olan ilgi ve internet kullanım oranları ülkemizde o kadar hızlı yükseliyor ki, zaman zaman biz uzmanlar bile geri kalabiliyoruz. Sosyal medya bireysel kullanımlar için eğlence ve geyik mecrasıyken, markalar için yeni bir pazarlama ve iletişim mecrası olarak karşımıza çıkıyor. Markalar, sosyal medya hesaplarını oluştururken genelde bir “Sosyal Medya Uzmanından” ya da “Sosyal Medya Ajansı’ndan” destek alıyorlar. Bu da, sektörün pozitif yanlarından faydalanmalarını, negatif yanlarından ise uzak durmalarını sağlıyor.

Ancak durum popüler bireysel kullanıcılar için geçerli değil. Ülkemizde popüler olan bireysel kullanıcılar henüz bu bilince erişebilmiş değil. Genelde hesaplarını amatör olarak kendileri yönetmeye çalışıyorlar ve farkında olmadan kendi iplerini çekiyorlar. Yurt dışında attıkları tweetlerden sonra oluşan krizleri çözemeyerek özür dilemek zorunda kalan, hesaplarını kapatan ya da bir uzman tarafından yönetilmesine karar veren bir çok ünlü örneği mevcut.

Ülkemizde de bu konuyla ilgili olarak en yakın örnek, Fenerbahçe Spor Kulübü eski futbolcusu “Alex De Souza” ve onun tercümanı “Samet Güzel”dir.

Bir futbolcu düşünün ki, bir kulübün tarihindeki tüm rekorları alt üst etmiş olsun, kişiliği ve aile yaşantısı ile ülkedeki tüm kulüp taraftarlarının hayranlığını kazansın. Ancak bu futbolcu çok sevdiği kulübünden, taraftarından ve 2. Vatan’ım dediği ülkesinden ayrılmak zorunda kalsın…

Sosyal Medya’da ateşlenen fitilin alevi o kadar büyüdü ki, kimse önüne geçemedi. 2 aylık bir süreçten sonra bu futbolcu kulübünden “kovuldu”. Bu istenmeyen ayrılıktan sonra sevgili “Alex De Souza” televizyon ekranında yaptığı açıklamalarda attığı tweetlerin bir hata olduğunu,  yapmaması gerektiğini ve her şeyin bu tweetlerden sonra başladığını belirterek Fenerbahçe camiasından özür diledi.

Alex De Souza’nın Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde Facebook Resmi Fan Sayfasını, bir “Digital Ajansın” yönettiğini biliyoruz. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Ancak Alex De Souza, yaklaşık 1 Milyon takipçiye sahip Twitter Hesabını kendi yönetmeyi tercih etti ve sonucunda meydana gelen olaylar neticesinde çok sevdiği bir ülkeyi terketmek zorunda kaldı.

Oysa her zaman profesyonelliği ile tanınan “Sevgili Alex”, bu konuda amatörce davranmayıp kendine bir Sosyal Medya Danışmanı  tahsis etseydi,  belki de  futbol yaşantısına ülkemizde devam ediyor olacaktı.

Bilinçsiz kullanıldığında kitleler üzerinde olumsuz ve engellenemez bir etki bırakan bu mecra, süreç devam ederken kendine bir kurban daha seçti.

Diğer bir kurban Samet Güzel’de, kendi istemi dışında katıldığı sıradan bir ropörtajdan sonra, Sosyal Medya’nın gündemine oturdu ve işinden ayrılmak zorunda kaldı.

Peki neydi, bir kulübün tercümanını bu kadar popüler yapan şey ?

Aktif bir “Sosyal Medya” kullanıcısı olduğu halde neden, bu olayın önüne geçemedi ve bir anda kendisini kaosun içerisinde buldu? Hakkında herkes bir şeyler yazıp çizmeye, espriler yapmaya ve internet sitelerinde manşetleri süslemeye başladı. Cevabı çok basit! ” Sosyal Medya’nın kontrol edilmesi güç bir mecra olduğu bir kez daha kanıtlandı“.

Gelin beraber konunun biraz geçmişine gidelim.

Bildiğiniz gibi sevgili kardeşim “Samet” Fenerbahçe Spor Kulübü’nün tercümanıydı ve yıllardır bu kulübe hizmet vermekteydi. Brezilya’da başlayan ve Türkiye’de devam eden hayat mücadelesi taraftarı olduğu kulüpte devam etmekteydi. Fenerbahçe’de geçen yıllarının ardından tanınmış bir sima haline gelen Samet Güzel, özellikle kulüpteki Brezilyalı futbolcular ile olan yakınlığı ve gerekse yönetimle arasındaki güçlü bağ ile Fenerbahçe’nin bir parçası haline getirmişti. Öyle ki yaşanılan şike sürecinde bile mahkeme tarafından sorgulanmıştı. Takımına olan yakınlığı ve sempatikliği ile kulüp içerisinde sevilen bir isim olan Samet, son günlerde Sosyal Medya’nın en çok konuşulan konusu  haline geldi.

Fenerbahçeli yıldız futbolcu “Alex De Souza”’nın Twitter’dan yazdığı yorumlar ile Sosyal Medya’da başlayan gerginlik, efsane futbolcunun kulüpten ayrılmasıyla son bulurken,  Alex’in sürekli yanında olan ve yakın dost olduklarını da bildiğimiz  Samet’i de oldukça üzdü. Son olarak Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sn. Aziz Yıldırım’ın, Aykut Kocaman ve Samet Güzel’le televizyon ekranlarına verdiği ropörtaj olayları başlattı.
                                  Röportaj esnasında  Samet’in sıkıntılı hali yüzünden okunuyordu.

Ne olduysa,bundan sonra oldu. Espriler havalarda uçuşuyor, manşetler atılıyor, rakip takım taraftarları tarafından da yakışıksız ithamlar geliyordu.

                               İşte o, olay yaratan video;

Yaşananlara ilk tepki Samet’in kardeşi Sevgili “Furkan Güzel”’den geldi. Furkan, haklı olarak abisini savundu ve Instagram hesabından paylaştığı fotoğraf ile yaptığı yorumlar işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüştürdü.

 Samet’e destek verenler kadar, haddini aşan bazı yakıştırmalarda oldu, öyle ki #samet hashtag’i günler boyunca TT listesinde kaldı.

 

İşi daha abartanlar da olmadı değil. Viral videolar çekildi, Samet’in adına bir web sitesi bile yapıldı. İvme giderek yukarılara doğru yükseldi. Bu yaşananlar birkaç hafta içerisinde unutulacak belki ama Sosyal Medya’nın bu sorgusuz infazı, bize biraz düşünmemiz ve şapkamızı öne koymamız için bir işaret gibi. Sevgili Samet, bu süreç daha başlangıç aşamasındayken bir uzmandan destek isteyebilir ve sınırlı da olsa bir takım yaşananları kontrol altına alabilirdi.

Sektörün içerisinde yer alan biri olarak; olayla uzaktan yakından ilişkisi olmayan birinin, bir internet sitesinin yaptığı gereksiz manşetle kendini krizin içerisinde bulması, seviyesizce, saygısızca ve rencide edici boyutlarda “Konu” haline gelmesi, Sosyal Medya’nın kontrol dışı çalıştığında ne kadar acımasız olabileceğinin bir kanıtı olduğunu düşünüyorum.

Samet’i tanıyan ve seven biri olarak, arkadaşımın ne kadar sempatik ve mütevazi yapısı olduğunu biliyorum. Yazılan-çizilenlerin hiçbirini hak etmediğini ve doğru olmayan bir konu hakkında  konuşmayacağını da biliyorum. Sosyal medya ve yaşanan bu süreç ile ilgili olarak kendisine röportaj teklifinde bulunacağım, umarım olumlu olur ve onun da fikirlerini buradan sizlerle paylaşırım.

İşte size ülkemizden iki çarpıcı ve güncel örnek. Bilinçsiz kullanıldığında kontrol edilemez bir hal alan Sosyal Medya, artık kullanan herkes için uzmanlık gerektiriyor. Eminim ki bu yaşananlardan sonra bir çok futbolcu ve diğer popüler insanlar kendilerine bir Sosyal Medya Danışmanı aramaya koyulacaklar.

Konu ile ilgili bilgi almak için;

Geç kalmadan ve hayatınızdaki bir çok şeyi kaybetmeden bir uzmana danışın.

 

Tüm haberler mailinize gelsin!

İlgili Yazılar© 2011 - 2014 Sosyal Medya Kulübü