Sosyal Medya Nedir? [Özel Yazı]

Sosyal Medya Nedir? [Özel Yazı]

Alışkanlıklarımızın değiştiği ve  bilgi tüketiminin olanca hızla  gerçekleştiği günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri “Sosyal Medya Nedir?” sorusudur. Herkesin kendine göre yorumladığı ve bir anlam kattığı sosyal medya, genel anlamıyla hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan bilgi ve içerik platformu diyebiliriz.

Sosyal Medya Nedir? Sorusuna Daha açıklayıcı bir cevap vericek olursak;

Sosyal Medya;  en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin  getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği  digital platformdur.

Bir çok insanın mobil ve online olduğu digital çağ da  paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısında da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından, eğitim , araştırma ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.

Transmedia dediğimiz dönüşüm,  “çağımız teknolojisi ile hayatımıza giren digital mecranın, diğer geleneksel mecraların yerini alması” tahmin edilenden daha hızlı olacağa benziyor. Bu dönüşüme ayak uydurabilen kurum/markalar yakaladıkları ivme ile önümüzdeki 10 senenin yatırımını sağlamış olacaklar. Ta ki bu dönüşüm yerini yeni iletişim platformlarına bırakana  kadar.

 

sosyal medya nedir?Sosyal Medya içeriklerden oluşur, her bilgi bir içerik, her içerik bir  kaynaktır…

Sosyal Medya geleneksel mecralardan farklı olarak yaşayan bir platformdur. Gazete, Tv ve diğer basılı mecralardan en büyük farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Çift yönlü iletişimin getirdiği etkileşim seviyesi geleneksel medyanın çok ilerisindedir.  Bu yüzden günümüzde markalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Her geçen sene dijital kanallara ayrılan bütçe oranları yükselmektedir.

Sosyal Medya, kullanıcı odaklıdır ve bir sınırlama olmaksızın herkesin söz hakkı vardır. Doğru kullanıldığında gücü ve etkisi tartışılamaz. Özellikle markalar açısından çeşitli faydalar sağlayan Sosyal Medya’nın bireyler üzerinde de olumlu veya olumsuz etkileri mevcuttur. Gezi parkı olaylarında yaşadığımız süreç, Türk halkına sosyal medyayla ilgili bir çok şey öğretti. Gelen yasaklar ve engellemeler bir çok yöntemle kırıldı ve  sosyal medyanın engellenmesi zor bir güç olduğu bir daha ispatlandı. Bu durumuyla devletler içinde kontrolü güç ve yeni stratejiler üretmesi gereken bir platform haline geldi.

 

Yeni bir oluşum olarak düşündüğünde sosyal medyanın toplum üzerinde de etkisi büyüktür ve ülkerler arası kültür  ile  yaşam şartlarına bağlı olarak kullanım oranlarında da farklılıklar gözlemlenir. Ülkemizde sosyal medya kullanım oranları yükselmeye devam etmektedir. Son istatistiklere göz attığımızda Türkiye sosyal medya kullanım oranlarında Avrupa sıralamasında yer almaktadır.

Sosyal Medya’da bilgi paylaşımı hiçbir maliyet gerektirmeden gerçekleşir ve anında çok geniş kitlelere ulaşır. Sosyal medya için iletişimin gücü benzetmesini de yapabiliriz.

 

Tüm haberler mailinize gelsin!

10 Yorum

 1. sosyal medya
  16 Mayıs 2013 at 13:16 - Yorum

  güzel bir yazı gerçekten teşekkürler ellerine sağlık

 2. Sosyal Medya Eğitimi "Hatemoğlu" | Dijital Pazarlama Uzmanı
  14 Temmuz 2014 at 16:34 - Yorum

  […] Sosyal Medya Nedir, Sosyal Medya Müşteri İlişkilerinde Nasıl Kullanılır , Markalar Sosyal Medya’ da Neden […]

 3. Sosyal Medyanın Topluma Etkileri | Dijital Pazarlama Uzmanı
  14 Temmuz 2014 at 16:36 - Yorum

  […] Sosyal Medya Nedir? sorsunun sıkça sorulduğu bugünlerde yaşanan bu olaylar, sosyal medyayı daha da popüler hale getirmiş ve birçok insan gerçek bilgiler sosyal medya ağlarından takip etmiştir. Tabi ki yalan yanlış manipüle edici bilgi kirliliğide bu yoğun trafik içierisindeki yerini almıştır. […]

 4. enes yalçın
  26 Aralık 2014 at 18:10 - Yorum

  sosyal medya ne olduğunu anlattığınız için teşekürler ellerine sağlıkö

 5. Yeni Medya Nedir ? | Dilara Türker
  09 Ocak 2015 at 20:48 - Yorum

  […] Sosyal Medya ise , geleneksel mecralardan farklı olarak yaşayan bir platformdur. Gazete, Tv ve diğer basılı mecralardan en büyük farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır hedef kitle ile karşılıklı etkileşim mevcuttur. […]

 6. Furkan Yaşar
  14 Ocak 2015 at 17:21 - Yorum

  BENİM DE ÖDEV VARDI İ OLDU

 7. Sosyal Medya ve Arama Motorları - Burak Demir
  13 Mart 2015 at 14:51 - Yorum

  […] istediler. Bu ihtiyaçlar sonucunda Sosyal Medya adı verilen kavram ortaya çıktı. Sosyal Medya sosyalmedya.com.tr ye göre […]

 8. M SİNAN AKGÜL
  06 Nisan 2015 at 08:47 - Yorum

  teşekür ederim sizin sayenizde sosyal medya hakında birşeyler öğrendik.

 9. M Sinan Akgül
  06 Nisan 2015 at 11:16 - Yorum

  sağolun sizin sayenizde sosyal medya hakında birşeyler öğrendim

İlgili Yazılar© 2011 - 2014 Sosyal Medya Kulübü