Twitter’a Pc’den giriş DNS ayarları

Twitter’a Pc’den giriş DNS ayarları

İnternette Twitter gibi bir çok sitenin farklı sebeplerle ya da sebepsiz bir şekilde ulaşımı engellenmiş durumda… Kimi zaman bu sitelere ulaşmamız gerekebiliyor ancak DNS sunucumuz buna izin vermiyor. Bu yazımızda DNS ayarlarını çok basit bir şekilde değiştirerek nasıl interneti daha özgür şekilde kullanabileceğimizi öğreneceğiz.

Windows 7 DNS Ayarı Değiştirme

Bilgisayarınızda Windows 7 işletim sistemini kullanıyor iseniz öncelikle BAŞLAT menüsüne giriyoruz ve Denetim Masası’nı tıklıyoruz. Denetim masasında Ağ ve İnternet başlığına tıkladığımızda karşımıza Ağ ve Paylaşım Merkezi başlığını görüyoruz. Hemen bu başlığın altındaki Ağ durumunu ve görüntüle’ yi tıklıyoruz. Daha sonra açılan sayfanın sol tarafındaki Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’e tıklıyoruz. Çıkan sayfada bağlantımıza sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. Açılan pencerede İnternet protokolü sürüm 4 ( TCP / IpV4 )’ü seçip özelliklere tıklıyoruz. Ve istediğimiz DNS adreslerini yazabilmek için Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan: seçeneğini işaretliyoruz ve DNS yazabileceğimiz yer aktif hale geliyor. Bu kısma kullanmak istediğiniz DNS’i yazabilirsiniz. Bu DNS sunucularını kullanabilirsiniz. ‘’8. 8. 8. 8’’ – ‘’8. 8. 4. 4’’

Windows 8 DNS Ayarı Değiştirme

Öncelikle Masaüstümüzün sağ alt köşesinde yani saat ve tarihin olduğu kısımda bulunan Ağ simgesine faremizin sağ tuşu ile bir kere tıklıyoruz. Açılan küçük seçenekler penceresinde Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’a tıklıyoruz. Bu seçenek dili İngilizce olarak seçilmiş işletim sistemlerinde Open Network and Sharing Center olarak yazacaktır. Açılan ekranın sol tarafındaki bölümde Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’e ( Change Adapter Settings ) tıklıyoruz. Bu işlemden sonra karşııza internete bağlandığımız ağların listesi gelecek buradan hangi ağı kullanıyorsak onun üzerine gelere faremizin sağ tuşu ile bir kere tıklıyoruz ve açılan pencerede Özellikler ( Properties ) i tıklıyoruz. Bu sayede ağ bağlantılarının özelliklerine müdahale edebileceğimiz menüyü açmış oluyor. Burada Internet Protokol Versiyon 4 ( TCP / IPv4 ) üzerine gelerek ister çift tıklayabilir isterseniz altındaki Özellikler butonuna tıklayabilirsiniz. Şimdi açılan sayfada tercih ettiğiniz DNS sunucularınızı girerek internet sunucunuzu değiştirebilirsiniz. Burada Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan ( Use the Following DNS Server Addresses ) seçeneğini işaretleyerek DNS lerimizi gireceğimiz satırları aktifleştiriyoruz. Bu kısıma dilediğiniz DNS leri girebilirsiniz. Örneğin; Yandex DNS sunucularını girelim. İlk satıra 77.88.8.8 ikinci satırada 77.88.8.1 yazıp tamama tıklıyoruz ve işlemimiz bitiyor.

Windows Vista DNS Ayarı Değiştirme

Öncelikle bilgisayarımızın sol alt köşesindeki Başlat simgesine ya da klavyenizdeki Windows tuşuna basarak Başlat menüsünü açıyoruz. Başlat menüsünden Denetim Masasına tıklıyoruz. Denetim masası penceresi açıldıktan sonra Ağ Bağlantılarını Yönet başlığına tıklıyoruz. Ağ bağlantılarını yönet dediğimizde bilgisayarımızın kullandığı ağ bağlantıları listesi karşımıza çıkacaktır. Bu ağ listesinden interneti hangi ağ üzerinden kullanıyor isek onun üzerin faremizin sağ tuşu ile tıklıyoruz ve küçük bir pencere açılıyor bu açılan pencerede Özellikler yazısına tıklıyoruz. Özelliklere tıkladığımızda karşımıza Yerel ağ bağlantımızın özelliklerinin olduğu bir pencere açılacak bu kısımda Internet protokolü sürüm 4 ( TCP / IPv4 ) yazısına tıklayıp alt taraftaki özelliklere tıklayabilir yada yazının üstüne çift tıklayabilirsiniz. Açılan pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan: seçeneğini işaretleyin ve sağ tarafındaki kısımlara sunucularınızı yazın. Örneğin; ilk satıra 8.8.8.8 alt taraftaki ikinci satıra 8.8.4.4 yazın ve tamama tıklayın. İşlem bu kadar basit artık erişimi ülkemizde engelli olan İnternet sitelerine rahatlıkla girebilirsiniz.

Windows-Vista-DNS-Ayarları-Değiştirme

Mac OS X DNS Ayarı Değiştirme Mac bilgisayarlarda DNS ayarlarında değişiklik yapmak için yönetici yetkilerine sahip olmanız gerekir. Mac sisteminde DNS ayarlarını değiştirerek yeni DNS adresleri girmek son derecede kolaydır. Bunun için aşağıdaki yöntemleri izleyin:

 • Elma menüsünden Sistem Tercihlerine gidin ve Ağ’a tıklayın. Pencerenin sol köşesindeki kilit simgesi kilitliyse, üzerine tıklayarak değişikliği yapın ve doğrulama istendiğinde şifrenizi girin. Ağ tercihleri penceresinde genellikle Mac bilgisayarınızdaki mevcut tüm bağlantı türleri gösterilecektir. Genellikle birisi etkindir ve etkin olan bağlantı türü adının yanında yeşil nokta ile gösterilir.
 • DNS ayarlarını değiştirmek istediğiniz bağlantıyı seçin:

Ethernet bağlantısı için:

 • Entegre Eternet’i seçin ve Gelişmiş seçeneğine tıklayın.

Kablosuz bağlantı için:

 • Airport’u seçin ve Gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • DNS sekmesini seçin.
 • Verilen adresleri kendi istediğiniz IP adresleriyle değiştirmek için alt sol köşedeki + simgesine tıklayın ve IP adreslerini girin.
 • Daha fazla DNS adresi girmek için yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

DNS Girişini Silmek İçin:

 • Silmek istediğiniz DNS adresini seçin.
 • Sol alt köşedeki ‘-‘ (eksi işaretine) tıklayın.

Ekleme ve çıkarma işlemlerini bitirdikten sonra

 • Uygula ve daha sonra da “Tamam”a tıklayın.
 • Girdiğiniz ayarların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

Tüm haberler mailinize gelsin!

İlgili Yazılar© 2011 - 2014 Sosyal Medya Kulübü